dnes je 26.5.2024

Input:

Počet nakažených žloutenkou v Libereckém kraji přibylo

29.10.2015, Zdroj: ČTK

Počet nakažených virovou žloutenkou typu A v Libereckém kraji za poslední týden stoupl o tři na 41, z toho 35 nemocných je z Jablonce a okolí a šest z Liberce. Nadějí je, že poslední nový případ se objevil před pěti dny, v pátek. Původce nákazy zatím stále není známý. Novinářům to dnes řekla vedoucí Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

"Je to jako hledat jehlu v kupce sena," uvedla. Nakažené nespojuje bydliště ani zaměstnání, i proto se hygienici domnívají, že zdrojem nákazy je zřejmě nějaká regionální potravina. Vehikulem neboli nosičem viru může být například zelenina. Pokud se žádný další případ neobjeví, znamenalo by to, že se již závadná potravina neprodává a vyskytovala se jen krátkou dobu. "V tuto chvíli jsou to jen hypotézy, nemáme pro to důkazy," uvedla Prattingerová. Pokud se ale potvrdí, nákaza už by se tímto způsobem neměla dále šířit. Další případy by pak souvisely s nedodržováním základních hygienických pravidel u lidí, kteří jsou v blízkém kontaktu s nakaženým.

Zdroj nákazy se s největší pravděpodobností objevil v Jablonci, ke kterému mají vazbu i nemocní z Liberce. Hygienici se původně domnívali, že pojítkem může být jablonecká přehrada, to se ale nepotvrdilo. Jednou ze zkoumaných variant nyní je, že se na

Nahrávám...
Nahrávám...