Po studiu lékařské fakulty chce 28 procent mediků pracovat v cizině. Důvodem jsou vyšší platy, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z celostátního průzkumu, v němž loni v listopadu odpovědělo 435 studentů devíti lékařských fakult. O výsledcích dnes novináře informoval Daniel Vavřina z pořádající organizace HealthCare Institute (HCI). Téměř tři čtvrtiny mladých lékařů a lékařek chce hledat zaměstnání v Česku, 70 procent z nich v nemocnici.
Podle dat České lékařské komory odešlo loni za prací do ciziny 209 lékařů hned po promoci, do českého zdravotnictví tak vůbec nenastoupili.
V průzkumu HCI odpovídali studenti čtvrtých až šestých ročníků medicíny. O práci v Německu mělo zájem 53 procent dotázaných, v Británii, USA a Švédsku po sedmi procentech a v Rakousku čtyři procenta. U studentů šestého ročníku, tedy před ukončením studia, byl zájem o Německo ještě větší. Z těch, co plánují odejít do ciziny, chtělo v Německu pracovat 61 procent, ve Švédsku 11 procent, po šesti procentech v Británii a Švýcarsku a tři procenta v Kanadě.
Zatímco v Česku preferovali studenti medicíny jako zaměstnavatele soukromé zařízení, v zahraničí by si rádi hledali práci v zařízení státu. V Česku měli zájem hlavně o všeobecné a dětské lékařství, v obou případech šlo o osm procent dotázaných, dalších šest procent volilo vnitřní lékařství. Studenti, kteří chtěli odejít do zahraničí, se plánují zaměřit nejčastěji na anesteziologii a intenzivní medicínu či dětské lékařství.
Nástupní plat při práci v zahraničí si představovala většina od 25.000 do 30.000 korun, v Česku nejčastěji od 20.000 do 30.000…