dnes je 2.3.2024

Input:

Platy svým zaměstnancům od ledna zvýšila většina českých nemocnic

2.2.2015, Zdroj: ČTK

Platy svým zaměstnancům od ledna zvýšila většina českých nemocnic. V některých ale o růstu mezd stále jedná vedení s odboráři, další nemocnice ještě čekají na výši záloh od pojišťoven. Přidávat lidem s ohledem na loňské zvýšení mezd neplánují některé soukromé nemocnice. Zjistila to ČTK. Vláda schválila zvýšení tarifních platů od ledna o pět procent, peníze by na to měly dát v úhradách zdravotní pojišťovny. Platy by měly stoupnout v nemocnicích státu, krajů, měst, církví i v soukromých zařízeních.

Podle úhradové vyhlášky musejí zdravotní pojišťovny platit letos nemocnicím o tři procenta víc než loni. Platby za leden dostanou ale nemocnice až koncem února. Úhradová vyhláška má pro letošní rok na zdravotní služby přidat deset miliard korun. Celkem by letos na zdravotní péči v Česku mělo jít 239 miliard korun.

Tarifní část platu od ledna stoupla o pět procent zaměstnancům fakultních a dalších státních nemocnic. Ke zvýšení obvykle přistoupily také krajské nemocnice. Třeba jihočeské nemocnice zřizované krajem ale zvednou platy o pět procent až od února a března. "Během ledna nebyla dosud zřejmá výše úhrad od pojišťoven a všechny jihočeské nemocnice vyplácely mimořádné odměny v závěru roku 2014," řekl ČTK předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha. Až v březnové výplatě mohou s pětiprocentním zvýšením mezd počítat také zaměstnanci nymburské nemocnice.

Na platby zdravotních pojišťoven čekají také nemocnice, které zatím zvýšily mzdy zaměstnancům o méně než pět procent. Třeba v Kadani a Žatci od ledna vzrostly platy jen o tři procenta. "Další úprava je plánovaná na březen, až uvidíme, jak v realitě budou vypadat kroky a platby od zdravotních pojišťoven," řekla ČTK hlavní ekonomka žatecké nemocnice Blanka Henrychová.

Až od února a o méně než pět procent vzrostou platy v krajské nemocnici v České Lípě. Jedním z důvodů je to, že vedení nemocnice není přesvědčené o tom, že peníze od pojišťoven postačí. "Navýšení od pojišťoven je 2,6 procenta, my po kolektivním vyjednávání přistoupíme k zvýšení o 3,8 procenta," uvedl mluvčí nemocnice Petr Pokorný. Až podle plateb zdravotních pojišťoven chtějí zvýšit mzdy také krajské nemocnice v

Nahrávám...
Nahrávám...