dnes je 21.6.2024

Input:

Platby za státní pojištěnce se zvednou o 1,8 miliardy korun

24.6.2015, Zdroj: ČTK

Platby za státní pojištěnce se od ledna příštího roku zvednou o 1,8 miliardy korun. O navýšení měsíční platby z 845 na 870 korun za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, mezi nimiž jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, dnes napotřetí rozhodla vláda. Předchozí pokusy ztroskotaly na neshodách ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který požadoval nárůst měsíční platby na 904 korun, celkem o 4,3 miliardy korun.

Odboráři považují schválený růst o 1,8 miliardy za "skandálně nízký", odchody lékařů a sester to podle nich nezastaví. Nemocnice varovaly, že kvůli nižším příjmům budou mít problém udržet nynější pětiprocentní navýšení platů a mezd.

"Je to výsledek konsensu mezi předsedy všech tří koaličních stran a v podstatě to odpovídá dohodě, že v rámci veřejné sféry bude zaměstnancům uvolněno navýšení na tříprocentní růst platů," řekl Němeček. Počítá s tím, že jak rostou mzdy, poroste i výběr pojistného a zdravotnictví tak získá další peníze na navýšení platů. Schválené navýšení Němeček považuje za přechodné opatření, než bude zákonem stanovena pravidelná valorizace.

"Zvýšení plateb za státní pojištěnce o tři procenta, tedy o 1,8 miliardy korun, považuji za mimořádně důležité rozhodnutí," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Valorizace je nezbytná, abychom mohli i z těchto peněz zajistit růst mezd pro zdravotní personál, zabránili riziku hromadného odchodu lékařů a sester do zahraničí," dodal.

"Nejsme ani na polovině částky, kterou jsme považovali za minimální. Je to skandální a bude to mít určitě negativní dopad na fungování zdravotnictví," řekl ČTK předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle něj vláda dala signál, že to "se systémem nemyslí

Nahrávám...
Nahrávám...