dnes je 7.10.2022

Input:

Pětina ze 78.000 hospitalizovaných s covidem potřebovala intenzivní péči

9.7.2021, Zdroj: Verlag Dashöfer

Podle náměstka ministra zdravotnictví data nikdy neukázala situaci, kdy by se pacient nedostal na lůžko, které potřeboval.

Praha 8. července

Pětina ze všech letos hospitalizovaných s covidem-19 potřebovala intenzivní péči. Celkově bylo v nemocnicích přes 78.000 nakažených, přičemž na jednotkách intenzivní péče (JIP) bylo 16.600 z nich. Na dnešní odborné konferenci NZIS Open to řekl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který měl na starosti národní dispečink intenzivní péče. Podle něj data nikdy neukázala situaci, kdy by se pacient nedostal na lůžko, které potřeboval. Některé nemocnice v krajích ale takové případy v době nejvyššího zatížení hlásily.

"Je zcela evidentní, že zátěž systému intenzivní péče byla naprosto bezprecedentní a v historii českého státu se taková situace nikdy nevyskytla," řekl k tomu ve své prezentaci Černý. Celkem se v Česku nakazilo novým typem koronaviru téměř 1,7 milionu lidí a více než 134.000 z nich skončilo v nemocnici. Dosud nemoci podlehlo více než 30.300 z nich.

V současné době podle něj až na výjimky hospitalizace lidí s covidem-19 neovlivňuje poskytování ostatní zdravotní péče. Podle něj zatím riziko nepředstavuje ani případné šíření nakažlivější varianty delta. "Z pohledu zátěže intenzivní péče se ukazuje, že počet pacientů na JIP nestoupá, přestože stoupá počet nových případů," uvedl.

V současné době je dispečink připravený ve "stand-by" režimu, hlásit údaje do něj nemocnice mají jednou týdně. Disciplína ale podle Černého není velká. I v době největšího náporu se systém potýkal s chybami v hlášení lůžek, někdy i úmyslnými. "Někdy byly rozdíly mezi hlášenými lůžky a realitou. Některé nemocnice nehlásily lůžka uzavřená kvůli nedostatku personálu, nenahlásily to pojišťovnám, aby za ně dostaly platby," dodal. Setkal se i s případy, kdy se nemocnice snažily volná lůžka zatajit. Do budoucna by tak měl být systém co nejvíc automatizovaný a fungovat i v běžném provozu, kdyby se někde ukázala intenzivní péče přetížená.

Podle vedoucího centrálního řídícího týmu Petra Šnajdárka bylo díky dispečinku, který monitoroval kapacity na jednotkách

Nahrávám...
Nahrávám...