dnes je 2.3.2024

Input:

Pacienti si možná budou moci legálně připlácet za dražší péči

6.5.2015, Zdroj: ČTK

Pacienti si možná budou moci legálně připlácet za dražší zdravotnické služby. Sněmovní zdravotnický výbor dnes doporučil poslancům zahrnout ustanovení do takzvané transparenční novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která pojišťovnám ukládá zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. Sněmovna bude předlohu schvalovat koncem května.

Dobrovolnou spoluúčast pacientů za dražší, nyní nehrazené služby navrhli zakotvit do zákona poslanci ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík. Úprava spočívá v tom, že pacienti by měli možnost doplatit rozdíl mezi částkou, kterou běžně hradí pojišťovna, a skutečnou cenou dražší služby. Nyní se to údajně řeší například dary. Úprava by podle Maxové umožnila transparentní poskytování zdravotních služeb, aniž by byl snížen rozsah hrazených služeb.

Ministerstvo zdravotnictví zaujalo k návrhu záporný postoj. Podle náměstka Toma Philippa se o něm prakticky nevedla debata a nejsou známy jeho dopady.

Účinnost smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi bude jejich zveřejněním patrně podmíněna. Výbor tuto úpravu podpořil před vládní variantou, která by za nezveřejnění jen zavedl až desetimilionovou sankci. Výbor mimo jiné taky doporučil zachovat současnou výši rezervních fondů zdravotních

Nahrávám...
Nahrávám...