dnes je 29.11.2022

Input:

Ošetření nepojištěného pacienta

22.10.2001, Zdroj: Verlag Dashöfer

Víte, jak postupovat při vyúčtování péče za údajně nepojištěného pacienta?

Při vyúčtování zdravotní péče za leden u jednoho pacienta mi VZP oznámila, že tento pacient není již jejím pojištěncem a zdravotní péči nezaplatila. Pacient se však vykázal legitimací pojišťovny a byl sám překvapen, že jeho nový zaměstnavatel za něj neplatí pojištění. Jak dále postupovat, ev. je nějaká šance na získání peněz zpět?

Váš pacient je zcela jistě pojištěn a máte tedy nárok na úhradu provedených výkonů z veřejného zdravotního pojištění. Tento fakt vyplývá z ustanovení zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tento zákon v § 3 definuje vznik a zánik zdravotního pojištění a v podstatě neumožňuje vznik situace, aby občan České republiky nebo osoba pracující v pracovněprávním poměru nebyl pojištěn pro poskytování zdravotní péče.
Dle mého názoru tedy došlo k situaci, kdy pacient řádně pojištěn je, ovšem příslušnou pojišťovnou je pojišťovna jiná než VZP. Není mi zcela jasné, jak je možné, že o této skutečnosti neví pacient. V praxi jsem se však již několikrát setkal se situací, kdy se

Nahrávám...
Nahrávám...