dnes je 26.5.2024

Input:

Organizace péče o těhotné je v ČR podle odborníků málo efektivní

24.11.2015, Zdroj: ČTK

Organizace péče o těhotné a novorozence v Česku je podle gynekologické společnosti málo efektivní. Neexistuje zdroj spolehlivých dat, kolik těhotných podstoupí screeningové programy, a nejsou ani informace, u kolika z nich byl v těhotenství zjištěn zdravotní problém a jak byl vyřešen. Novinářům to dnes řekl předseda společnosti, ředitel pražského Ústavu pro matku a dítě docent Jaroslav Feyreisl.

Řešení podle odborné společnosti má přinést národní registr ukazatelů péče, který propojí data od lékařů, zdravotních pojišťoven a statistiků. Jeho vznik a propojení s daty pojišťoven mají umožnit zdravotnické novely.

"V tuto chvíli doporučujeme nějakou strukturu péče, nějaké screeningové programy, ale ve skutečnosti nevíme, jak jsou tato naše doporučení opravdu efektivní a prospěšná těhotným ženám," vysvětlil vedoucí lékař centra fetální medicíny porodnicko-gynekologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Marek Ľubušký.

Pokud budou mít lékaři k dispozici data z registru, získají podle Feyreisla i lepší představu, zda to, co je doporučeno, se skutečně provádí, jak je to efektivní a prospěšné ženám, a nakolik efektivně jsou využity peníze vynaložené na tuto péči.

Těhotné ženy v Česku

Nahrávám...
Nahrávám...