dnes je 21.6.2024

Input:

Olomoučtí vědci objevili nové látky s protinádorovým účinkem

23.7.2015, Zdroj: ČTK

Novou skupinu látek odvozených od rostlinných hormonů cytokininů, které mají výrazný protinádorový účinek, objevili věci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Nové látky nedávno získaly americký patent, díky kterému se otevírá cesta k získání investora a následnému vývoji nového léku proti rakovině, řekl dnes ČTK spoluautor patentu Karel Doležal z CRH.

Olomoučtí vědci dokázali novou skupinu látek v rostlinách nejen najít, ale umí ji také uměle vyrobit. "Americký patent chrání jak strukturu látek, tak metody jejich přípravy a jejich biologickou aktivitu. Jedná se o cytokininové nukleotidy, které vykazují široké spektrum protinádorových účinků," uvedl Doležal.

Americký patent je důležitý pro jednání s potenciálními investory, kteří by chtěli s látkami dál pracovat a například je dostat do fáze klinického testování. "Zisk amerického patentu je velmi významná věc. Celé řízení trvalo zhruba pět let, bylo finančně náročné a museli jsme americkému patentovému úřadu doložit řadu důkazů a vyvrátit mnoho oponentur," řekla Lucie Plíhalová z CRH.

Protinádorové účinky nových látek odvozených od rostlinných hormonů vědci ověřili v umělých podmínkách laboratoře. "Na protinádorové účinky těchto látek jsme přišli víceméně náhodou, když jsme je studovali jako

Nahrávám...
Nahrávám...