dnes je 27.2.2024

Input:

Odhalení Bechtěrevovy nemoci trvá v průměru devět let

21.5.2015, Zdroj: ČTK

Odhalení Bechtěrevovy nemoci, kdy zánět meziobratlových kloubů vede ke ztuhnutí páteře, trvá v průměru devět let. Většina pacientů podceňuje bolesti v bederní páteři, jež nemoc provázejí, a nemyslí na ni často ani lékaři. A pokud ano, vyloučí ji, neboť rentgen změny na páteři nezachytí. Nemoc zasahuje hlavně muže do 40 let a než se dostanou k léčbě, páteř může být nevratně poškozena. Na dnešním setkání s novináři to řekl profesor Karel Pavelka z Revmatologického ústavu.

"Devět let od prvních příznaků do diagnózy, to je nepřijatelné. Zvláště když máme nové léky, které se dají aplikovat dříve a zabrání tomu, aby pacient se dostal do pokročilejších stádií," uvedl.

Zánětlivá revmatická onemocnění postihují páteř, ramena, kyčle a kolena, úpony šlach. Mohou zasáhnout ale také oči, kůži či střeva. Bechtětrevovou nemocí trpěl například spisovatel Karel Čapek nebo papež Jan Pavel II.

Důležité podle Pavelky je bolesti v oblasti dolní páteře nepodceňovat, nemyslet si, že se zvládnou běžnými léky, cvičením či výměnou matrace. "Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, je

Nahrávám...
Nahrávám...