dnes je 26.5.2024

Input:

Odbory připraveny jednat kvůli platům s šéfy koalice

28.7.2015, Zdroj: ČTK

Do poloviny srpna zpracuje ministerstvo zdravotnictví analýzy, zda se v systému veřejného zdravotního pojištění najde dost peněz na růst platů zdravotnických zaměstnanců. Shodli se na tom dnes odboráři s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Zdravotnické a lékařské odbory žádají desetiprocentní růst tarifních platů, na to by bylo příští rok potřeba přes sedm miliard korun.

Vláda schválila 1,8 miliardy korun, když rozhodla o zvýšení odvodů státu. Když se požadovaných sedm miliard nenajde, navrhnou odboráři, aby se problémem zabývali šéfové tří koaličních stran, takzvaná K3.

"Domluvili jsme se, že zanalyzujeme možnosti systému zdravotního pojištění, protože probíhají ještě dohodovací řízení. Do poloviny srpna budeme mít výstupy a budeme vědět, kolik zdrojů ze zdravotního pojištění bude na další posílení zdroje pro navýšení platů," řekl ČTK ministr. Další schůzka odborářů s ministrem je naplánována na 19. srpna.

"Pokud se ukáže, že potřebných sedm miliard korun v systému příští rok nebude, požádáme o jednání K3 s odbory a lékařskou komorou," řekl ČTK předseda lékařských odborů Martin Engel. Upozornil, že jedině růst platů zastaví odchody lékařů a sester z českého zdravotnictví.

Na rozdíl od ostatních zaměstnanců veřejného sektoru, kteří dostanou tři procenta od listopadu, měli by dostat zdravotníci tři procenta od ledna příštího roku. Peníze na jejich platy totiž nejdou ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního

Nahrávám...
Nahrávám...