Odbory se na jednání zdravotnické tripartity shodly se zaměstnavateli na skokovém růstu platů v nemocnicích. Vidí v tom cestu, jak zbrzdit masové odchody lékařů a sester. Liší se ale v názoru, jak navýšení provést. Zdravotnické a lékařské odbory chtějí jednotné platové tarify pro státní i soukromé nemocnice. Zaměstnavatelé varují, že tarify nic neřeší, pokud nemocnice nedostanou od zdravotních pojišťoven dost peněz. Zástupci odborů a nemocnic to řekli ČTK.
"Shoda na růstu platů byla, nicméně neshodli jsme se na tom, jakým způsobem," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle odborů by stejně jako jsou regulované příjmy nemocnic z veřejného zdravotního pojištění, měly být regulované i platy a mzdy. Státní tabulky by nemělo mít jen těch pár soukromých zařízení, kde si vše platí pacienti.
Shoda podle Žitníkové byla i na potřebě zvýšit odvody státu do zdravotnictví. "Bez tohoto nárůstu není možné systém dlouhodobě udržet a zvyšovat platy," dodala.
Podle Asociace českých a moravských nemocnic by platy a mzdy měly během tří let stoupnout o 30 procent, každý rok o deset. Při loňském i letošním zvýšení vždy o pět procent poslaly zdravotní pojišťovny do nemocnic na základě úhradové vyhlášky víc peněz, řada akciových společností ale mzdy nezvýšila a peníze použila na pokrytí inflace, dluhů či zlepšení péče.
"Státní tabulky nejsou hlavní problém, tím je výše úhrad. Pokud budou mít nemocnice dostatečné úhrady za péči, tak to automaticky generuje finanční prostředky na zvýšení mezd," řekl předseda AČMN Eduard Sohlich.
Ve státních a krajských nemocnicích, které se řídí státními tabulkami, jsou platy v průměru o 5000 korun vyšší než mzdy v soukromých a městských nemocnicích, kde mají mzdové předpisy.
Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích…