dnes je 28.11.2023

Input:

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 pct

30.9.2022, Zdroj: ČTK

Praha 29. září

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli dnes zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdravotníci jsou podle odborů po více než dvou a půl letech epidemie přetížení, frustrovaní a vyhořelí. "Připomínáme, že jako opozice jste k odměňování zdravotníků přistupovali naprosto jinak než nyní, přestože se situace zásadním způsobem nezměnila," píšou v dopise vládě.

Zdravotní pojišťovny mají podle odborů na účtech na konci měsíce 60 miliard korun. Systém podle Žitníkové nakonec každý rok vybere více peněz, než se pro ten rok odhaduje. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) na konci srpna uvedl, že růst úhrad za péči by neměl být meziročně vyšší než pět procent, aby byl systém veřejného zdravotního pojištění stabilní.

"Zdravotní pojišťovny letošní rok zvládnou i se sníženými platbami za státní pojištěnce díky

Nahrávám...
Nahrávám...