dnes je 30.11.2023

Input:

Odborníci: Telemedicína pomáhá zvýšit efektivitu léčby a šetřit náklady

15.9.2023, Zdroj: ČTK

Jedním z oborů, které se aktuálně rychle rozvíjejí, je telerehabilitační péče.

Praha 15. září

Telemedicína pomáhá zvýšit efektivitu léčby a šetřit náklady. K rychlejšímu zapojení do běžné praxe brání poměrně vysoká konzervativnost zdravotnického systému, chybí i pravidla pro nastavení úhrad pojišťoven. ČTK to na dnešní vědecké konferenci, zaměřené na moderní postup v distanční péči, řekla pořadatelka Luisa Šedivcová z katedry informačních technologií Fakulty biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT.

Telemedicína zahrnuje používání informačních a komunikačních technologií pro poskytování zdravotních služeb na dálku včetně kyberbezpečnosti. Rozvoj digitálních technologií umožňuje podle odbornice nejen monitoring pacientů na dálku, ale také jejich diagnostiku či léčbu v domácím prostředí, například v oblasti rehabilitací, ale i dalších.

Jedním z oborů, které se aktuálně rychle rozvíjejí, je telerehabilitační péče. Příkladem je systém HomeBalance, který tvoří speciální plošina, na které pacient doma cvičí, tablet, software a cloudové úložiště. Podporu na dálku může zajišťovat terapeut i technik. Slouží například pacientům po cévní mozkové příhodě, s Parkinsonovou chorobou, poruchou rovnováhy a dalším.

Využívají jej nejen nemocnice, domovy pro seniory či rehabilitační ústavy, ale vědci

Nahrávám...
Nahrávám...