České Budějovice 21. září
Odboráři z jihočeských nemocnic, záchranné služby, lázní, hygienické stanice i sociálních služeb odmítají další práci přesčas ve zdravotnictví. Bojí se, že navýšení dobrovolných přesčasů ze současných 416 hodin na 832 hodin ročně, jak stojí v novele zákoníku práce, bude znamenat odchod dalšího personálu. Zvažují stížnost k Evropské komisi. Odboráři také žádají, aby Sněmovna zvýšila dotace na sociální služby nejméně o 15 procent. Měl by také podle jejich názoru vzniknout zvláštní zákon o odměňování ve zdravotnictví. Odboráři to dnes v Českých Budějovicích řekli novinářům.
"Zásadně s tím (dalšími přesčasy) nesouhlasíme, protože zdravotníci ošetřovali naše občany při covidu, a jako odměna je pro zdravotníky to, že se jim přidá další práce přesčas," řekl místopředseda odborového svazu zdravotní a sociální péče ČR Lubomír Francl. Obává se toho, že z oboru kvůli novele zákoníku odejdou další zaměstnanci, mluvil o exodu.
V jihočeských nemocnicích jsou případy, kdy se před koronavirovou epidemií dařilo snižovat práci přesčas. Řekl to předseda krajské rady odborového svazu zdravotní a sociální péče ČR Jan Šusta. "Po jednání s vedením (nemocnic) se budeme snažit dávat dál práci přesčas dolů. Dařilo se ji snižovat ve třech letech před covidem, i přes to jsme ale přes zákonný limit. Nebuďme naivní, české zdravotnictví dlouhodobě funguje pouze na základě porušování zákoníku…