dnes je 27.2.2024

Input:

Od ledna se valorizuje 3,5 miliónu důchodů (Právo)

8.1.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Počínaje první lednovou splátkou si polepší všichni lidé pobírající důchody vyplácené z českého důchodového systému. Podmínkou je, aby jim byly přiznány před 1. lednem 2015. V průměru starobní důchody vzrostou o 200 korun.

Zvýšení důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat a týkat se to bude bezmála 3,5 miliónu důchodů. Lidé pobírající důchod se o tom dozvěděli z oznámení ČSSZ.

Ti, kterým důchod vyplácí v hotovosti Česká pošta, předá oznámení poštovní doručovatel spolu s výplatním dokladem při výplatě důchodu za leden 2015. Klientům s bezhotovostní výplatou důchodu zašle ČSSZ oznámení běžnou listovní zásilkou na adresu evidovanou ČSSZ a valorizovaný důchod jim bude připsán na účet v lednu 2015.

Základní výměra stoupla o 60 korun

Zvyšují se všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. lednem 2015. Jedná se tedy o starobní důchody, včetně předčasných starobních důchodů, o důchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně), vdovské, vdovecké a sirotčí důchody.

Základní výměra důchodu, která je stejná pro všechny druhy důchodů, se zvýšila z 2340 korun na 2400 korun, tedy o 60 korun.

Procentní výměra důchodu, která je individuální v závislosti na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech, vzroste o 1,6 procenta. Téměř polovině seniorů (45 procentům) se podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí zvýší důchod o 151 až 200 korun, třetině seniorů (31 procent) by se měl důchod zvýšit o 201 až 250 korun. Náklady na zvýšení důchodů v roce 2015 budou činit zhruba sedm miliard korun.

Opět se započte plný růst cen

Důchody od letošního ledna vzrostou podle rozhodnutí vlády o 1,8 procenta. V průměru by se tak měly zvýšit zhruba o 200 korun měsíčně. V dalších letech se pak důchody budou opět automaticky zvyšovat o 100 procent růstu cen a třetinu růstu reálné mzdy. Od loňska se penze valorizovaly jen o třetinu růstu reálných platů a třetinu inflace.

Zvýšení důchodu si můžeme ukázat na

Nahrávám...
Nahrávám...