dnes je 28.3.2024

Input:

Obsahová struktura dlouhodobé paměti

19.9.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

Obsahová struktura dlouhodobé paměti

Dlouhodobou paměť zpravidla dělíme na:

  • deklarativní (vyjádřitelnou slovy),

  • procedurální (nedeklarativní) paměť.

Deklarativní paměť funguje jako zásobník informací, které jsme v průběhu života vstřebali. Rozlišujeme ji na sémantickou a epizodickou.

V sémantické paměti máme uložena slova i s jejich významy, obecné informace a naše faktické znalosti o světě, které jsme získali celoživotním učením. Je encyklopedií našeho ducha. Hledáme v ní odpovědi na otázky: jaká je délka rovníku, hlavní města jednotlivých zemí, kdo napsal Božskou komedii, atd. Dobře uložené informace v ní zůstávají zachovány v nezměněné podobě, pokud nezanikne jejich podstata. Na současné události je tato paměť křehká, v souvislosti s událostmi staršího data ji považujeme za trvalou.

Právě v sémantické paměti si budujeme část „mozkové rezervy“. Tu nezbytně potřebujeme jak pro případné poškození mozku, tak i pro jeho stárnutí. Sebemenší rezerva může pozitivně ovlivnit soběstačnost i celkovou kvalitu našeho dalšího života.

V epizodické paměti máme uloženy své specifické prožitky a události, které ovlivnily náš život (dětství, včerejší den, kdy jsme naposledy měli chřipku atd.). Díky těmto vzpomínkám můžeme každodenně fungovat, dokážeme je situovat v čase a spojit s určitým místem nebo osobami. Epizodická paměť se zhoršuje s

Nahrávám...
Nahrávám...