dnes je 21.10.2020

Input:

Novým ministrem zdravotnictví je prof. Roman Prymula

22.9.2020, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Premiér Andrej Babiš uvedl v úterý 22. září 2020 do úřadu nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Úřad svému nástupci předal odstupující ministr Adam Vojtěch.

Premiér Babiš poděkoval Adamu Vojtěchovi za jeho práci ve funkci ministra zdravotnictví. Jako prioritní úkoly nového ministra Romana Prymuly předseda vlády označil zabezpečení kapacit fakultních i krajských nemocnic při jakémkoliv vývoji situace epidemie koronaviru, projekt Chytré karantény a zrychlení zpracování informací o pozitivně testovaných osobách a trasování. Dále ve spolupráci s vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou zveřejnit údaje o kapacitách odběrných míst a laboratoří.

Nejdůležitější úkol nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly je zajistit dostatečné kapacity lůžek v nemocnicích, a to při jakémkoliv vývoji epidemie koronaviru. Druhý velký úkol ministra je vylepšování Chytré karantény. S Vladem Dzurillou jsme se shodli, že zveřejníme kapacity laboratoří a odběrných míst, kapacity trasování a čísla o tom, jak fungují krajské hygieny. Ať má veřejnost přehled a vidíme rezervy, ale i to, kde je odpovědnost krajů,“ uvedl český premiér.

Andrej Babiš dále zdůraznil roli Ústředního krizového štábu, jehož zřízení by mělo pomoci zlepšit spolupráci s kraji. Toto by mělo pomoci chránit zvláště rizikové skupiny, mezi které patří senioři, lidé se zdravotním postižením, dlouhodobě nemocní či s chronicky oslabenou imunitou a další osoby v zařízeních, jejichž zřizovateli jsou především kraje.

„Jsem přesvědčen, že společně to určitě zvládneme. Přesně víme, co je potřeba