Novou nadějí pro pacienty s plicní rakovinou je léčba posilující jejich imunitu v boji se zhoubným onemocněním. Podle lékařů je imunoterapie začátkem nové éry v léčbě zhoubné nemoci, jíž ročně v Česku onemocní na 6500 lidí. Do pěti let 80 procent zemře, nemoc se totiž u většiny zjistí v posledním stadiu. O imunologická léčbě, která umožní delší život, jednalo na 200 plicních lékařů z celého světa v Praze na 17. středoevropské konferenci o plicní rakovině.
"Imunoterapie využívá vlastností imunitního systému ke zničení nádoru. Rakovinné buňky rostou, protože se umějí před imunitou člověka maskovat. Díky imunoterapii jsou znovu zranitelné a imunitní systém proti nim dokáže zaútočit," řekl dnes novinářům prezident konference a přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Luboš Petruželka.
Zatím podle něj nelze s jistotou říci, u kterého pacienta léčba zabere. Výsledky zahraničních studií ale potvrzují, že tyto léky mohou u vhodných pacientů růst nádoru na delší časové období zastavit.
Imunoterapie se podává pacientům, jimž klasická léčba nezabrala. Podstoupil ji také osmašedesátiletý básník a překladatel Petr Mikeš. Ocenil, že tato léčba měla méně nepříznivých vedlejších účinků. O své zkušenosti s nemocí píše teď knihu Když na tebe sáhne smrt. Novinářům řekl, že…