dnes je 21.6.2024

Input:

Novela o zdravotních registrech bude čelit ve Sněmovně zamítnutí

10.2.2016, Zdroj: ČTK

Návrhu na zamítnutí bude ve Sněmovně čelit novela o zdravotních službách, která mimo jiné zřídí nový neveřejný registr zdravotníků a modernizuje další databáze. Podal jej při dnešním druhém čtení lidovec Ludvík Hovorka v souvislosti s pochybami o ochraně dat. Zastánci normy naopak mluví například o tom, že zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Sněmovna rozhodne o předloze patrně v březnu.

V souvislosti s uchováváním citlivých dat, a to i rodných čísel pacientů, označil Hovorka registry za nebezpečné. Volal po anonymizaci údajů. Předlohu Hovorka označil za polotovar, v němž není ochrana dat řešena a zajištěna. Pokud uniknou, půjde o zajímavé informace pro farmaceutické firmy a komerční zdravotní pojišťovny, zdůraznil Hovorka.

Z obdobných pozic předlohu kritizoval například předseda poslanců TOP 09 František Laudát a Bohuslav Svoboda z ODS. Podle Laudáta by měl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) normu stáhnout, Svoboda neúspěšně navrhoval její vrácení do zdravotnickému výboru k další debatě.

"Návrh někomu hodně vadí, že bude do zdravotnictví vidět," reagoval Němeček. "Křížová výprava" proti normě ho prý přesvědčuje v názoru, že má větší smysl, než se původně zdálo. Nebude se podle ministra sbírat větší objem údajů než nyní. Jde o vytěžování dat, které už existují, uvedl. Systém zabezpečení údajů bude robustní, dodal. Němečka v debatě podpořili předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) i další poslanci.

Původní registr

Nahrávám...
Nahrávám...