dnes je 21.6.2024

Input:

Nové léky na leukémii umožnily pacientkám mít dítě

1.7.2015, Zdroj: ČTK

Nové léky na leukémii umožnily, že pacientky mohou otěhotnět a porodit zdravé dítě, řekla dnes novinářům přednostka klinického úseku Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) Hana Klamová. Než se cílená léčba začala využívat, bylo těhotenství s leukémií neslučitelné. Program v Česku zahájil ÚHKT před 11 lety, od té doby se jeho pacientkám narodilo 13 dětí, další dvě jsou těhotné. Všechny narozené děti jsou zdravé.

"Léčba chronické myeloidní leukémie je už sice zhruba od přelomu tisíciletí vysoce účinná, ale pro plod stále velmi toxická. Těhotenství tak bylo vždy vnímáno jako velké riziko pro dítě i matku," řekla přednostka. Cílené léky nemoc na čas potlačí. Pokud to krevní testy potvrdí, může žena agresivní léčbu vysadit, otěhotnět, donosit plod bez rizika jeho poškození a porodit. Leukémie dědičná není.

Přístup je podle lékařky zcela individuální. Pokud by se pacientce nemoc vrátila už v těhotenství, může od druhého trimestru dostávat léky k plodu šetrné. K cílené léčbě se vrací po porodu. Někdy je stav ženy tak dobrý, že léky neužívá a může kojit. Léky přecházejí do mateřského mléka, a tak když se stav zhorší, obnovuje se cílená léčba a žena s kojením končí.

Metodu zavedl ÚHKT na základě zkušeností profesorky Jane Apperley z londýnského hematologického centra, která již řadu žen s chronickou

Nahrávám...
Nahrávám...