dnes je 30.11.2023

Input:

Nová prevence rakoviny děložního čípku může ročně zabránit v ČR úmrtí 300 žen

22.9.2023, Zdroj: ČTK

Uvažuje se o zavedení testu na HPV do preventivních prohlídek u gynekologa i pro ženy nad 55 let.

Praha 20. září

Nové kroky v prevenci rakoviny děložního čípku jako je rozšíření očkování nebo častější testování mohou podle odborníků ročně zabránit v Česku úmrtí 300 žen. Až 800 dalších nemusí vůbec onemocnět. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). V současné době podle statistik ročně onemocní asi 2700 žen každý rok, léčených a vyléčených je zhruba 31.000.

Rakovinu děložního čípku způsobuje pohlavně přenosná infekce lidským papilomavirem (HPV), podílí se i na dalších druzích nádorů v genitální oblasti, ústech, krku, hrdle nebo způsobuje genitální bradavice. Během života se s virem setká 80 procent lidí, u většiny ho zlikviduje jejich vlastní imunita.

V současné době se mohou nechat očkovat proti papilomaviru 13leté a 14leté dívky a chlapci, vakcíny jsou jim hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ho využívá asi 70 procent dívek a nad 40 procent chlapců z ročníku. Od příštího roku se věkové rozpětí rozšiřuje na 11 až 14 let.

"Máme k dispozici dostatek důkazů, které dokládají bezpečnost a mimořádnou účinnost očkování dětí a současně tvorbu mimořádně vysokých hladin obranných protilátek, u kterých je

Nahrávám...
Nahrávám...