dnes je 27.2.2024

Input:

Neziskovky žádají víc peněz na prevenci pití alkoholu u dětí

2.6.2015, Zdroj: ČTK

Neziskové organizace, které se věnují prevenci a léčbě závislostí, žádají víc peněz na práci s dětmi. Chtějí se svými programy pokusit co nejvíc oddálit dobu, kdy děti začnou s alkoholem, kouřením a dalšími drogami. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Asociace nestátních organizací (A.N.O.) Helena Rampachová. Například ve spotřebě alkoholu patří mladí Češi ke světovým rekordmanům.

"Prevenci a léčbu závislostí zajišťují v drtivé většině neziskové organizace, pouze necelých dvacet procent stát a příspěvkové organizace. Žádáme vládu, aby hledala finance. Současná nízká podpora může následně znamenat velké výdaje (na řešení dopadů)," uvedla Rampachová. A.N.O. podle ní zastřešuje 19 organizací, které poskytují tři čtvrtiny pomoci.

Zkušenost s alkoholem má v Česku podle studií 94 procent patnáctiletých. V posledních 30 dnech se napilo 79 procent šestnáctiletých. Mladí Češi a Češky tak předstihli Dány, kteří žebříček léta vedli. Až čtvrtina patnáctiletých v Česku popíjí rizikově. Tisícovka dětí ročně končívá kvůli otravě alkoholem na jednotce intenzivní péče.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v roce 1998 rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky měla v rozpočtu na dotace 150 milionů korun. Před pěti lety to bylo 76 milionů. Nyní částka dosahuje asi 95 milionů. "Nepodařilo se výrazně zvýšit sumu na klíčovou síť péče, kterou z velké části poskytují neziskové organizace," uvedl

Nahrávám...
Nahrávám...