dnes je 26.5.2024

Input:

Nemocnice se nedohodly na úhradách, chtějí jednat s ministrem

21.7.2015, Zdroj: ČTK

Nemocnice se nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok, dohodovací řízení skončilo bez výsledku. ČTK to zjistila na webu Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Návrhy nemocnic i zdravotních pojišťoven dostane ministerstvo zdravotnictví, které má do konce roku vydat úhradovou vyhlášku. Podle nemocnic hrozí, že když úhrady nestoupnou, nebude příští rok na navýšení platů a mezd, jež ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil.

"Zástupci poskytovatelů odmítli návrhy zdravotních pojišťoven, protože obsahovaly návrh na zachování úhrad z roku 2015, u následné a dlouhodobé péče dokonce na jejich snížení, a to poklesem úhrady při překročení časového limitu," uvádí se na webu.

Předseda AČMN Eduard Sohlich ČTK řekl, že nemocnice požadovaly navýšení úhrad, které by odpovídalo růstu výběru pojištění, jež se za první pololetí blíží pěti procentům, takže za celý rok by pěti procent mělo dosáhnout. "Čili chceme opravdu jen to, co by pojišťovny měly na účtech, nechceme nějaké nereálné navýšení úhrad," zdůraznil.

"Druhou věc, co bychom chtěli, protože se pořád mluví o navýšení platů zdravotnických pracovníků, aby ve vyhlášce byly jasně deklarované finanční prostředky na navýšení platů," řekl Sohlich. Zdravotní pojišťovny podle něj na jednání tvrdily, že na požadovaný nárůst nebudou mít peníze. "Ony navrhují úhrady, které jsou na úrovni letošního roku, což je naprosto nepřijatelné," dodal.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý ČTK řekl, že slibovat cokoliv pro příští

Nahrávám...
Nahrávám...