dnes je 21.5.2022

Input:

Nemocnice: O vyšetření na spinální svalovou atrofii je velký zájem

20.1.2022, Zdroj: ČTK

Lékaři si slibují, že se díky vyšetření podaří tato vzácná onemocnění včas diagnostikovat.

Praha 19. ledna

O vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžkou kombinovanou imunodeficienci (SCID) je mezi rodičkami velký zájem, chce jej až 90 procent z nich. Pilotní screeningový program funguje od začátku ledna. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) dostane k vyšetření z ostatních porodnic asi 1500 vzorků týdně, žádný případ nemoci zatím neodhalila. Nemocnice, která je jedním ze dvou pracovišť, která vyšetření v Česku dělají, o tom dnes informovala ČTK.

Screening je hrazen z veřejného zdravotního pojištění a je dobrovolný. Lékaři si slibují, že se díky vyšetření podaří tato vzácná onemocnění včas diagnostikovat. Spinální svalovou atrofií trpí asi jedno dítě z 10.000 narozených a chorobou SCID jedno z 50.000 až 100.000 novorozenců. V ČR se ročně narodí přes 110.000 dětí.

VFN dnes uvedla, že je jediným pracovištěm v Čechách, které toto vyšetření nabízí. Pro Moravu a Slezsko poskytuje stejné služby Fakultní nemocnice Brno. VFN dostává z ostatních porodnic asi 1500 vzorků týdně.

Obrovský zájem o vyšetření lékaře překvapil. "Zájem překonal všechna naše očekávání. O vyšetření na spinální svalovou atrofii a těžké formy poruch imunitního systému má zájem až 90 procent všech maminek," uvedla Karolína

Nahrávám...
Nahrávám...