dnes je 25.1.2021

Input:

Nemocnice: Nákaze covidem-19 u pacientů nejde zcela zabránit

6.1.2021, Zdroj: ČTK

Nákaze pacientů koronavirem přímo v nemocnicích nejde podle zástupců nemocnic zcela zabránit. Většinou se lidé přijímaní k hospitalizaci testují, můžou ale být nakažení krátce, což test neukáže. Zdravotníci ke všem pacientům nosí ochranné pomůcky, zejména respirátory FFP2, a používají dezinfekci. Pravidelné testování zdravotníků ale běžné není, přistupuje se k němu až při příznacích nebo po kontaktu s nakaženým. Vyplývá to z ankety ČTK v pražských nemocnicích. Nemocnice musely před koncem roku znovu omezit zbytnou péči, přijímat mohou jen pacienty, u nichž hospitalizaci nelze odložit.

"Nákazy pacientů přímo v nemocnici nelze jednoznačně prokázat, ale tyto případy jsou reálně možné, neboť nedisponujeme všude jednolůžkovými pokoji či boxovým systémem lůžek," sdělila ČTK vedoucí hygieny, epidemiologie a centrální sterilizace Fakultní nemocnice Bulovka Hana Bláhová.

Podle ní nemocnice pečlivě odděluje pozitivní pacienty, pacienty s podezřením na covid-19 a negativní. Přijímání pacienti se testují podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře nebo vedení klinik.

Všechny přijímané pacienty testují například Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Motol, Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči nebo Nemocnice Na Homolce. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze podle mluvčí Marie Heřmánkové testuje všechny pacienty přijímané na urgentním příjmu.

S jistotou ale nelze nákazu v nemocnici vyloučit ani

Nahrávám...
Nahrávám...