dnes je 26.5.2024

Input:

Nemocnice i pacienty čeká velká změna v úhradách od pojišťoven

19.11.2015, Zdroj: ČTK

Nemocnice i pacienty v Česku čeká podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nejzásadnější změna ve financování akutní nemocniční péče za posledních 15 let. Místo paušálů budou mít nemocnice od zdravotních pojišťoven platby za diagnózu DRG. Sjednotí se výše úhrad, toky peněz se zprůhlední, řekl dnes novinářům ministr. Péče bude podle něj dostupnější. Nemocnice už by neměly pacienty odmítat s odkazem na to, že jim ji pojišťovny nezaplatí.

Nový systém by měl být naplno zaveden od roku 2018, vláda schválila, že přípravu uhradí z evropských peněz. Letošek byl prvním rokem příprav, jde o spravedlivé rozdělení 120 miliard korun, jež nemocnice ročně dostávají za péči od zdravotních pojišťoven.

"Chceme, aby nemocnice dostaly spravedlivě zaplaceno za to, co vykonávají, a podmínkou toho je, aby se připravil úhradový systém, který bude odrážet reálné náklady většiny českých nemocnic," řekl Němeček před dnešním zahájením odborné konference, na níž po dva dny budou diskutovat o vývoji DRG zástupci nemocnic, zdravotních pojišťoven a krajů.

"Pro pacienta to bude znamenat to, že jeho léčba bude

Nahrávám...
Nahrávám...