dnes je 28.11.2021

Input:

Německo darovalo ČR deset tisíc dávek protilátkových léků na covid-19

22.11.2021, Zdroj: ČTK

V polovině prosince by měly dorazit i další léky, a to tablety od firmy MSD, kterých ministerstvo objednalo 5000 dávek.

Praha 22. listopadu

Německo darovalo České republice 10.000 dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 na covid-19 od firem Regeneron a Roche. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru napsal, že v neděli dorazily do ČR a budou co nejdříve převezeny do nemocnic. Některé v pátek informovaly, že protilátkové léky, které dostávají nakažení s vyšším rizikem nemoci, jim docházejí. Další objednávky, které ministerstvo nakoupilo, dorazí podle Vojtěcha v polovině prosince. Ve stejné době mají přijít i léky ve formě tablety od firmy MSD, kterých ministerstvo objednalo 5000 dávek.

"Velmi intenzivně jednáme se všemi výrobci. Máme objednány další dodávky monoklonálních protilátek. Jak Regn-Cov-2 od firmy Roche, což jsou ty, které nám dodalo Německo a jsme za to velmi vděční. Máme od nich objednáno dalších 25.000 dávek," řekl ministr po jednání vlády. Dodávku očekává v polovině prosince. "Do té doby máme zajištěné dávky na našem území," dodal.

Lék od firmy MSD je první protilátka ve formě tablety, předchozí jsou infuze, které se musí podávat v nemocnici. "Máme objednánu také další od firmy Pfizer, která ještě je před schválením," uvedl.

Ještě na začátku října náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pacienty vyzývala, ať se o monoklonální protilátky hlásí, a apelovala na praktické lékaře, ať je na podání infuze do nemocnic posílají. V polovině října začaly počty nakažených - a potenciálních kandidátů na léčbu postupně růst.

Před dvěma týdny diskutovala o nákupu léků podle zápisu z jednání i klinická skupina (KS) ministerstva

Nahrávám...
Nahrávám...