dnes je 26.5.2024

Input:

Němeček:Největším problémem zdravotnictví je nedostatek personálu

19.11.2015, Zdroj: ČTK

Největším rizikem a problémem českého zdravotnictví je nedostatek kvalifikovaného personálu, shodl se dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s odboráři. Slíbil jim, že bude usilovat o další peníze pro resort, a vyzval odbory, aby podpořily jeho snahy o další příliv peněz do zdravotnictví. Ministr je přesvědčen o tom, že zdravotnictví není černou dírou, jak tvrdí jeho kritici, a že má-li se zajistit kvalitní péče, musí ministerstvo dostat další peníze.

Na dnešní setkání odborářů z nemocnic z celé země přišel ministr podle svých slov proto, aby vyslechl reálná data z jednotlivých nemocnic. Odboráři mluvili o personální devastaci, letošní rok je podle nich dosud nejhorší ze všech. V ministerském průzkumu odpověděla ale jen polovina nemocnic, relevantní data o počtech pracovníků proto Němeček nemá.

Pokud by prý vycházel jen z údajů statistiků, musel by říct, že chybí v celé republice jen pár stovek sester, a že lékařů dokonce přibylo, takže vlastně žádný zásadní problém není. "Ale já vím, že to tak není. To je věc, kterou jsme zdědili, že nemáme ani reálná data," uvedl.

Zlepšení by měl přinést zákon o Národním zdravotním informačním systému, kde bude také neveřejný registr zdravotnických pracovníků. Zatímco statistici evidují pracovníka s osmi částečnými úvazky jako osm pracovníků, v registru budou reálné počty fyzických osob.

Nedostatek personálu trápí podle ministrových informací zejména nemocnice v Praze, dále oblasti, kde je konkurence v pracovních nabídkách v sousedním Německu, jako je Karlovarský kraj, a pak obecně menší nemocnice. "Společně s vámi si myslím, že nedostatek personálu je problém. A paradoxně za situace, kdy roste

Nahrávám...
Nahrávám...