dnes je 26.5.2024

Input:

Němeček dal k připomínkám novelu, jež má zabránit nedostatku léků

5.8.2015, Zdroj: ČTK

Zabránit vývozu levných léků, které by pak mohly chybět českým pacientům, chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novelou zákona o léčivech, kterou dal v těchto dnech k připomínkám. Zjistila to dnes ČTK. České léky patří k nejlevnějším v EU, i proto se stávají předmětem reexportů. Ročně se v Česku spotřebují léky za 70 miliard korun, předloni jich bylo vyvezeno za 3,6 miliardy. Novelu by vláda měla dostat v srpnu, účinnost se předpokládá v průběhu roku 2016.

Podle návrhu novely stanoví ministerstvo zdravotnictví se Státním ústavem pro kontrolu léčiv seznam tzv. rizikových léčivých přípravků, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Ty se vyvážet nebudou smět.

Ministerstvo zveřejní seznam ve svém věstníku, seznam bude pravidelně aktualizován. Firmy, které budou chtít vyvézt lék ze seznamu, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas.

Vývozem levných léků si distributoři navyšují příjmy. Využijí rozdílu v cenách a levnější lék prodají v cizině dráže. Předložená novela zákona o léčivech nově zavádí sankce až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti pro

Nahrávám...
Nahrávám...