dnes je 21.6.2024

Input:

Němeček dá vládě v březnu zákon o vzdělávání sester

26.1.2016, Zdroj: ČTK

Studium zdravotních sester by se mělo o dva roky zkrátit z dosavadních sedmi na pět let. Počítá s tím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v návrhu zákona, který chce předložit v březnu na jednání vlády. Pro získání plných kompetencí nebudou už muset sestry získat bakalářský titul na vysoké škole, stačit by jim měla čtyřletá střední zdravotnická škola a rok na vyšší odborné škole. Tzv. model 4+1 ale je nepřijatelný pro Českou asociaci sester i zdravotnické odbory.

Němeček dnes na tiskové konferenci na dotaz ČTK uvedl, že poté, co ministerstvo nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství.

Základem vzdělávání zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry.

Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.

"Česká asociace sester (ČAS) s návrhem 4+1 zásadně nesouhlasí, zejména proto, že toto opatření nepřinese vůbec žádná pozitiva pacientům,"

Nahrávám...
Nahrávám...