dnes je 26.5.2024

Input:

Největší riziko alternativní medicíny: odvádí od lékařské pomoci

11.11.2015, Zdroj: ČTK

Největší riziko alternativní medicíny je v tom, že může pacienta odvést od lékařské pomoci. Na dnešním diskusním setkání MEDialogy to řekl děkan první lékařské fakulty UK profesor Aleksi Šedo. Alternativní medicínou se označují postupy, které nesplňují kritéria klasické západní medicíny, od akupunktury přes homeopatii po tradiční čínskou medicínu.

Purkyňova lékařská společnost doporučila lékařům, aby měli k alternativní medicíně "zdrženlivý vztah", kriticky se k ní staví také Česká lékařská komora. Lékaři přiznávají, že nemocní hledají u léčitelů komunikaci a lidský přístup, který u nich samých mnohdy nenacházejí. Varují ale, že péče léčitele může zejména onkologické pacienty ohrozit na životě.

Podle Purkyňovy lékařské společnosti má vždy stanovit diagnózu lékař. Léčitel by neměl být tím prvním, na koho se nemocný obrátí. "Lékař by měl nejprve vyloučit, že nemocný netrpí vážnou chorobou," řekl děkan.

Metody alternativní medicíny poskytují často léčitelé bez medicínského vzdělání, zabývají se jimi ale i někteří lékaři, například homeopatií a akupunkturou. Šedo připouští využití alternativních

Nahrávám...
Nahrávám...