dnes je 2.3.2024

Input:

Nejčastěji lidé na neschopence stonali v Praze, jako nejzdravější vyšel Karlovarský kraj

4.11.2014, Zdroj: ČSSZ

Z celorepublikové evidence České správy sociálního zařízení (ČSSZ) vyplývá, že počet dočasných pracovních neschopností se meziročně snížil o více než 78 000 případů a délka nemoci se prodloužila o 3 dny. Na nemocenském ČSSZ vyplatila 10,4 mld. Kč, celkové výdaje na dávky nemocenského pojištění pak činily za leden až září letošního roku 16,5 mld. Kč.

Od ledna do září stonalo 112 tisíc obyvatel Prahy, kterým lékař vystavil neschopenku, což je nejvyšší počet ukončených případů dočasné pracovní neschopnosti (DPN) v České republice. Za dané období eviduje ČSSZ přes 931 tisíc případů DPN. Nejméně nemocných – necelých 27 tisíc – bylo v kraji Karlovarském.

Moravskoslezský kraj je na pomyslné první příčce v počtu prostonaných dnů – má jich 5,7 milionu z celkového počtu 43,5 milionu prostonaných dní v ČR. Kromě toho je v tomto kraji nejvyšší průměrná délka jedné „nemocenské“ – zatímco republikový průměr činí zhruba 47 dní, v Moravskoslezském kraji je průměrná délka DPN o devět dní delší (téměř 56 dní). Naopak nejkratší dobu s nemocí doma zůstávají dočasně práceneschopní Pražané – v průměru 37 dní.

Nahrávám...
Nahrávám...