dnes je 21.6.2024

Input:

Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť

7.7.2015, Zdroj: ČTK

Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť, schopnost reagovat na podněty a měnící se situace. Přispívá také k náhlým změnám nálady. Největší zdravotní dopad má na seniory a děti, kde problém je i v tom, že mají oslabený pocit žízně. Kvůli vlivu na soustředění a paměť je dehydratace velkým rizikem u řidičů, dopouštějí se více chyb, řekl dnes ČTK člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek.

"Už dvouprocentní dehydratace organizmu zhoršuje výkon v činnostech, které vyžadují pozornost, psychomotorické a okamžité reakce i schopnost vlastního úsudku," upozornil.
 

Hygienici radí ve vedru dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, ne ledovou, oproti běžným dnům přinejmenším tři litry, při námaze i víc. Pít se má průběžně v malých dávkách, vodu střídat s minerálkami, aby se doplnily vypocené minerály, a s teplým čajem, který díky obsahu teinu mírně povzbudí. K celkovému příjmu vody pomáhají i potraviny, nejvíce polévky, ovoce a zelenina.

Dehydratace může způsobit zejména seniorům život ohrožující komplikace. Nejen že nemají včasný a intenzivní pocit žízně, ale ani potřebu doplnit energii jídlem či pitím. "Ke zvýšení motivace a chuti k pití mohou dobře posloužit různé příchutě a dokonce i barvy nápojů," uvedl.

U dětí se dehydratace projevuje bolestmi hlavy a únavou.

Nahrávám...
Nahrávám...