dnes je 27.10.2020

Input:

Navrhované změny v posudkové lékařské službě vláda podpořila

12.10.2020, Zdroj: ČTK

Posudkovým lékařům by mohli pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci - nelékaři. Vláda dnes podpořila novelu poslanců Jiřího Běhounka (ČSSD) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), která to předpokládá. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh reaguje na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů. Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči.

"Činnost lékařské posudkové služby se zrychlí! Do posuzování zapojíme nelékařské zdravotnické pracovníky, nastaví se zákonné lhůty na dodání podkladů a dojde také k posílení práv žadatele. Na ministerstvu práce a sociálních věcí jsme pomohli vypilovat poslanecký návrh a dnes jsme ho schválili na vládě," sdělila Maláčová.

"Tým odborný nelékařský zdravotnický pracovník a lékař zvládne podstatně větší objem práce a rychleji než samotný lékař," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Odhadují, že ve správě sociálního zabezpečení by mohlo pracovat 160 těchto nelékařů.

Ministerstvo financí s předlohou souhlasilo za podmínky, že nebude mít dopad na státní rozpočet. "Zásadně nesouhlasím s případným navýšením limitu počtu míst a objemu prostředků na platy v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí, ani s případným