dnes je 31.3.2023

Input:

Náměstek MZd: Nedostupnost antibiotik je způsobena neočekávanou spotřebou

6.1.2023, Zdroj: ČTK

Praha 6. ledna

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj. Informace o tom, jaké léky jsou dostupné, by lékaři měli dostávat každý týden. V příštím týdnu ministerstvo čeká mimořádnou dodávku penicilinu, jedná o dodávkách ze Severní Ameriky.

Podle Dvořáčka nejde o výpadek výroby farmaceutických firem. "Nedostupnost je primárně způsobena nadměrnou spotřebou, respektive spotřebou, která nebyla očekávaná," vysvětlil. Začátkem příštího týdne by měla podle něj do ČR přijít mimořádná dodávka penicilinu, dodávky na leden a únor jsou zajištěné. Jedná se i o dovozu antibiotik z USA či Kanady.

"Lékaři v této chvíli mají možnost mít alespoň jedno antibiotikum z každé skupiny," dodal. Dostupnost podle něj vyhodnotí ministerstvo každý pátek a pondělí, lékaři dostanou informace prostřednictvím svých profesních sdružení.

Ukázalo se podle něj, že pro řešení současné situace nestačí zprávy od výrobce, že omezil dodávky. "Začali jsme aktivně sledovat informace z elektronického receptu z hlediska spotřeby," dodal. Od distributorů pak stát chce získávat aktuální data o skladových zásobách. "Je to potřeba mít dostupné z celé Evropy," dodal.

Firmy výrobu plánovaly podle roku 2019, řekl náměstek. Evropská populace ale je podle Dvořáčka k infekcím vnímavější, protože jim téměř nebyla v posledních letech covidu vystavena. "Je veliký skok ve spotřebě. A výroba pro celý svět není schopna pružně reagovat na celkovou poptávku," dodal.

Na ministerstvu se schází každý týden

Nahrávám...
Nahrávám...