dnes je 21.6.2024

Input:

Nádory lymfatické tkáně postihnou ročně v ČR 2500 lidí

5.11.2015, Zdroj: ČTK

Nádory lymfatické tkáně postihnou ročně 2500 Čechů a Češek. Zpěvák Karel Gott onemocněl šestým nejčastějším typem rakoviny. Za 20 let se v Česku výskyt nemoci ztrojnásobil, v zemi žije kolem 25.000 pacientů, kteří ji měli nebo mají. Dříve smrtelná onemocnění lymfatických uzlin dokážou nyní lékaři s úspěchem ve vysokém procentu vyléčit. Úspěch záleží hodně i na tom, v jakém stadiu byla nemoc odhalena.

"Za posledních 15 let se výrazně osud nemocných s lymfomy zlepšil. Hlavní zásluhu na tom má vedle lepšího poznání těchto chorob zavádění moderní cílené terapie. Díky ní bylo možné výrazně snížit úmrtnost," řekl už dřív ČTK Gottův ošetřující lékař profesor Marek Trněný.

U devětatřicetinásobného Zlatého a Českého slavíka zjistili lékaři zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Nemoc odhalili při operaci náhlé příhody břišní, které se šestasedmdesátiletý zpěvák podrobil minulý týden v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. V neděli večer byl Gott převezen na hematologickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde zahájil cílenou onkologickou léčbu.

Hodgkinův lymfom postihuje častěji mladé pacienty, zejména muže ve věku od 15 do 30 let, Non-Hodgkinovy lymfomy se mohou vyskytnout v jakémkoli věku, opět častěji u mužů, střední věk při diagnóze je 50 let. Celkově se výskyt pohybuje v rozmezí 2,6 až 2,9 případu na 100.000 obyvatel. Muži onemocní častěji než ženy, v poměru tři ku dvěma. V Evropě i USA jsou dva vrcholy výskytu onemocnění, a to ve 30. a 60. roce života.

Podle Trněného patří lymfom mezi nejúspěšněji léčitelné nádory. Průzkumy potvrdily, že veřejnost o nemoci mnoho neví. To je podle profesora alarmující. "Zvlášť v souvislosti s tím, že včasná diagnóza, založená na nepodcenění příznaků jako zvětšené uzliny, déletrvající nevysvětlitelné teploty a pocení, výrazně zvyšuje šanci na vyléčení," vysvětlil.

Nahrávám...
Nahrávám...