dnes je 27.2.2024

Input:

Na snižování cholesterolu by už brzy mohla být místo léků injekce

21.4.2015, Zdroj: ČTK

Místo polykání několika prášků denně na vysoký cholesterol by se pacienti už brzy mohli dočkat zlomové novinky - sami by si jednou za dva týdny mohli pod kůži aplikovat lék speciálním perem, podobně jako to už roky znají pacienti léčení inzulínem. Americká registrace se očekává do pololetí, evropská do konce roku. Od roku 2016 by nová generace léků mohla být běžně dostupná také v Česku. Novinářům to dnes řekl předseda České internistické společnosti profesor Richard Češka.

Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je rizikovým faktorem nemocí srdce a cév, má až 70 procent dospělých v ČR. S ozdravěním jídelníčku a užíváním statinů klesla za deset let průměrná hladina cholesterolu v krvi dospělých ze zhruba 6,2 na 5,5 milimolů na litr. Žádoucí je hodnota pět a méně, mnoho lidí však stále má hodnoty vyšší.

"Předběžné výsledky studií po roce podávání injekčního přípravku ukázaly u pacientů pokles hladiny tzv. zlého cholesterolu o více než 50 procent, když jsou léky podávány samostatně, stejně jako když jsou přidány k léčbě statiny či jinými léky," uvedl profesor. Za průlomové označil to, že léky snížily u pacientů počty komplikací, například

Nahrávám...
Nahrávám...