dnes je 10.8.2022

Input:

Na pavilonu FN Plzeň roste nadstavba pro hematoonkologické oddělení

24.6.2022, Zdroj: ČTK

Přestěhují se sem ambulance, laboratoře, prostory pro dárce krevních destiček i kostní dřeně a další provozy hematonkologie a registru.

Plzeň 23. června

Na nejvyšším pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň roste od března za stamiliony korun nová dvoupodlažní nástavba pro hematoonkologické oddělení, pro pacienty s poruchou krvetvorby i pro dárce. Stavbu z oceli a skla, pro níž se vžil název Obláček, navrhla známá architektka Eva Jiřičná pro Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD), který objekt buduje. Hotovo má být v roce 2024 a do nástavby se přestěhují ambulance, laboratoře, prostory pro dárce krevních destiček i kostní dřeně a další provozy hematonkologie a registru. Novinářům to dnes řekl ředitel registru Daniel Pagáč.

Přesnou cenu Obláčku neuměl specifikovat, bude ve stovkách milionů korun. Od původních plánů z doby před 12 lety se asi zdvojnásobila. Realizace stavby je naplněním snu zakladatele registru a Nadace pro transplantaci kostní dřeně, primáře Vladimíra Kozy. Než před deseti lety zemřel, oslovil Jiřičnou, aby stavbu navrhla. Zároveň registr začal shromažďovat finance. Stavbu se podařilo zahájit až letos. Víc než osm let se po složitých právních jednáních čekalo na souhlas státu. Obláček je totiž výjimečný i v tom, že stavba uskutečňovaná nestátní nadací je na střeše státního majetku.

Pro stále rostoucí počet hematoonkologických pacientů současné prostory oddělení nestačí. Plzeňské oddělení je čtyři poslední roky největším transplantačním centrem kostní dřeně v Česku. Loni zde lékaři provedli 151 transplantací, o rok dříve asi 144. "Druhé největší centrum co do počtu transplantací je Brno, to mělo loni 105 transplantací," řekl primář oddělení Pavel Jindra.

Oddělení ale nyní sídlí ve

Nahrávám...
Nahrávám...