Praha 3. května
Se stárnutím populace chce ministerstvo zdravotnictví (MZd) podle analýzy potřeb resortu bojovat například prevencí nemocí, kontrolou kvality a efektivity péče nebo navýšením počtu studentů nelékařských zdravotních oborů. Potřebná bude také transformace části nemocnic od akutních lůžek k následné péči. Pomoci má i elektronizace, posílení kompetencí sester nebo Rada vlády pro veřejné zdraví. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zdravotnictví a jeho přímo řízených organizací. Plnění koncepčního dokumentu chce ministerstvo zdravotnictví kontrolovat každého čtvrt roku. Do července ho doplní o připomínky, které obdrží.
"Podobný dokument má každý vyspělý stát Evropy," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek s tím, že materiál se bude pravidelně aktualizovat o nová data. Za největší výzvu, které bude ČR v příštích letech čelit, považuje stárnutí populace, jež povede k větším nárokům na péči nebo odchodům zdravotnických pracovníků do důchodů. "Do deseti až 12 let hrozí odchod do důchodu u třetiny sester," dodal.
Počet seniorů, kteří nejvíc čerpají zdravotní péči, se v příštích 15 letech zdvojnásobí. "Do roku 2030 se změně musí přizpůsobit struktura části lůžkového fondu včetně podpory geriatrické péče, musí dojít k razantnímu posílení kapacit dlouhodobé ošetřovatelské péče," píše se v dokumentu. "Dominantně je nutné podporovat ambulantní léči a domácí péči či péči v sociálním prostředí pacienta v různých formách," uvádí dále.
Už v současné době je…