dnes je 30.5.2023

Input:

MZd plánuje změny v kategorizaci prací podle zdravotního rizika

22.3.2023, Zdroj: ČTK

Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní riziko.

Praha 22. března

Ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit kategorizaci prací podle zdravotních rizik. Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní riziko. Při příchodu na dnešní jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rizikovost profesí má vliv například na povinnost či četnost pravidelné lékařské prohlídky pracovníků. U nejméně rizikových je ministerstvo od ledna zrušilo, zůstávají jen vstupní. I ty by měly u některých povolání skončit, změnu zákona Válek předpokládá ještě letos. Stanovení kategorií je podstatné také pro zamýšlené dřívější penze pro náročné profese.

Podle Válka vzniká pro nové posouzení zdravotních rizik jednotlivých profesí i odborná studie. "Nestačí dělat kategorizace tak, jak historicky byla," řekl ministr. Například u učitelů jsou podle něj rozdíly i v tom, jaké obory učí, vyšší zdravotní rizika podle něj může mít třeba učitel tělocviku. Rozdíly můžou být i třeba u řidičů.

"Chceme daleko víc chránit ty, kde nějaké riziko existuje. U nich chceme, aby prohlídky opravdu hlídaly, že riziko nebude mít špatný dopad na jejich zdravotní stav. A na druhé straně tam, kde riziko neexistuje, aby podobně jako na celém světě tyto prohlídky nebyly, a naopak se ty peníze použily k lékařským prohlídkám," doplnil. U takových lidí podle něj prohlídky žádný dopad na zdravotní stav nemají a jen stojí zaměstnavatele peníze.

Jen zrušením pravidelných

Nahrávám...
Nahrávám...