dnes je 29.1.2023

Input:

MZd plánuje změnu omezující výpadky léků, zacílí i na prevenci rakoviny prostaty

23.11.2022, Zdroj: ČTK

Praha 22. listopadu

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Chystá také nový takzvaný screening, kdy by zdravotní pojišťovny měly zvát muže na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prostaty. Řekl to novinářům při dnešní návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na ministerstvu zdravotnictví. Fiala Válka pochválil za zvládání epidemie covidu-19, podle ministra nemocnice už vrátily čekací lhůty u většiny odkládaných plánovaných operací na předcovidovou úroveň.

"Moje představa je, že bych chtěl mít u každé skupiny léků jeden či dva, u které by distributor držel zásobu několika týdnů," řekl Válek. Dodal, že v dohledné době ministerstvo návrh představí na tiskové konferenci. Výpadky léků jsou podle něj ale často celosvětové, také kvůli nešťastné strategii výrobců přenášet výrobu do levnějších zemí v Asii.

S premiérem Válek probíral i dostupnost a kvalitu zdravotní péče. "Ani všemi krizemi jsme kvalitu péče dostupné pro všechny žádným způsobem neomezili a nesnížili," řekl Fiala. Podle Válka je třeba se zaměřit na dostupnost zejména primární péče a praktických a zubních lékařů ve všech regionech.

"Pokud se to nebude řešit teď, tak se dostaneme do situace, když už to řešení mít nebude.

Nahrávám...
Nahrávám...