dnes je 25.4.2024

Input:

MZd chce dát změnou zákona pravidla vedení zdravotní dokumentace elektronicky

23.1.2023, Zdroj: ČTK

Platit by měl od července letošního roku, pokud ho schválí Sněmovna.

Praha 21. ledna

Ministerstvo chce dát změnou zákona pravidla pro vedení zdravotní dokumentace elektronicky, protože s jinou než papírovou verzí předchozí legislativa nepočítá. Upřesňuje také, kdo do ní bude mít právo nahlížet. Vyplývá to z návrhu na změnu zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Platit by měl od července letošního roku, pokud ho schválí Sněmovna.

"Návrh novelizuje úpravu vedení zdravotnické dokumentace, zejména v elektronické podobě, dále zpřesňuje úpravu Národního zdravotnického informačního systému a zavádí definici telemedicínských služeb a základní rámec jejich používání," uvedlo ministerstvo.

Nutnost změny zákona se podle ministerstva zdravotnictví ukázala při přípravě vyhlášky o zdravotnické dokumentaci. Chyběla totiž její jednoznačná definice.

"Zdravotnická dokumentace je soubor informací, které je poskytovatel povinen vést, uchovávat a zpracovávat za účelem poskytování zdravotních služeb konkrétnímu pacientovi, a to bez ohledu na to, zda byly získány od pacienta, od jiného poskytovatele nebo jiných osob nebo vlastní činností poskytovatele," uvádí se nově v návrhu.

Zákon také definuje, že její součástí je identifikace pacienta, jeho anamnéza a zdravotní stav, soupis poskytnutých zdravotních služeb a medikace. Dále se v ní pak mají uvádět

Nahrávám...
Nahrávám...