dnes je 21.6.2024

Input:

MZ: Ceník lékařů má vyjasnit, kdy si může zařízení o peníze říci

31.5.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

Pacienti si od 1. června budou moci připlatit za konkrétního lékaře na plánovanou péči, nikoli na akutní. Metodický návod ministerstva zdravotnictví, který umožňuje nemocnicím utvořit si ceníky, stanoví, že za primáře či přednostu může pacient dát nanejvýš 15.000, za ostatní lékaře nanejvýš 5000 korun. Podle ministerstva má pokyn udělat jasno v platbách chránit pacienty před nátlakem zdravotnických zařízení, pokud by chtěla další příplatky. Když je ošetří jiný lékař, než si zaplatili, musí jim zařízení peníze vrátit.

"Pokyn zprůhledňuje vztah mezi pacientem a lékařem a jasně říká, kdy si zdravotnické zařízení nebo lékař mohou říci pacientovi o úhradu," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Ceník vymezuje pravidla v negativním smyslu, tedy co se nesmí. Ministerstvo předpokládá, že řada zdravotnických zařízení tuto možnost nebude vůbec zavádět. 

Ceníky dnes ostře zkritizovala místopředsedkyně Senátu a Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD). "Vyžadování plateb za výkon konkrétního lékaře je další pravicový extrém v praxi," sdělila ČTK. 

Podle Gajdůškové je ceník znevýhodněním většiny lékařů, kteří budou pracovat pouze za plat. "A je i dehonestací těch špičkových, jejichž práce má vyšší cenu a kteří budou v tomto systému dělat bagatelní výkony za peníze místo náročných výkonů, které nemocní potřebují," uvedla. 

Ministerstvo si naopak slibuje od zavedení ceníku vylepšení

Nahrávám...
Nahrávám...