dnes je 26.5.2024

Input:

Muž s podezření na MERS je na Bulovce, 30 lidí v karanténě

3.7.2015, Zdroj: ČTK

V Česku se objevil druhý případ podezření na koronavirus MERS. Třiatřicetiletý pracovník cestovní kanceláře, který se 29. června vrátil ze soukromé cesty do Soulu v Jižní Koreji, byl hospitalizován na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce. ČTK to dnes sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Výsledky laboratorních testů, které nákazu potvrdí, nebo vyvrátí, budou kolem 16:00. Muž pracovně doprovázel zájezd cestovní kanceláře Alpina do Polska. Pokud testy nákazu u něj potvrdí, kancelář klientům peníze za zrušený zájezd vrátí peníze.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) už dnes svolal pracovní skupinu krizového štábu a podle výsledků vyšetření nemocného je připraven svolat odpoledne celý krizový štáb. O situaci už také jednala bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje.

Muž ukončil cestu autobusem do Polska v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia. Podle informací ČTK si zřejmě přivolal záchranáře sám. Autobus s turisty, kterých podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bylo zhruba 50, pokračoval do Krakova. Odtud byl vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit, uvedl ministr.

Kvůli podezření na nebezpečný virus ostravský hygienik rozhodl, aby byl muž okamžitě převezen na speciální oddělení na Bulovce, které je na podobné případy připraveno a vybaveno. Převážen byl sanitou za doprovodu policie ve speciálním bio vaku. Na Bulovce je muž ve speciálním uzavřeném bioboxu, izolován od okolí. Lékaři ho vyšetří a provedou základní výtěry.

Testy provádí laboratoř Státního zdravotního ústavu, přeprava i zacházení se

Nahrávám...
Nahrávám...