dnes je 26.5.2024

Input:

Ministerstvo zdravotnictví chce rozvíjet screeningové programy

13.10.2015, Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví plánuje rozvíjet další screeningové programy. S fungováním současných projektů, při kterých jsou lidé od ledna 2014 adresně zváni na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu a děložního hrdla, je úřad spokojen. Na dnešní tiskové konferenci to řekl náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp. Jmenovat konkrétní diagnózy, pro které by mohl být screening nově zaveden, je podle něj zatím ale předčasné.

Vedle onkologických onemocnění by se mohl screening nově rozšířit i na některé chronické nemoci. "Chceme rozvinout další screeningy a další preventivní programy. Chceme zajistit financování pro tyto programy z fondů Evropské unie a chceme, aby probíhaly koordinovaně," uvedl Philipp.

Podle něj by měly být vytvořeny jakési národní rady, které budou vybírat diagnózy, u nichž je screening vhodný, určovat metodiku těchto preventivních vyšetření a koordinovat je. Podle primářky onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice Jitky Abrahámové má screening obecně smysl u chorob, jejichž výskyt v populaci je

Nahrávám...
Nahrávám...