dnes je 18.7.2024

Input:

Ministerstvo varuje před podvodnými poskytovateli sociálních služeb

16.10.2014, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ve snaze ochránit starší občany před podvodníky vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR desatero pro seniory i pro jejich rodinné příslušníky.

Potřebujete-li péči pro sebe nebo svého blízkého v seniorském věku, pak:

 1. Nechoďte do zařízení, které není registrovanou sociální službou. Může to ohrozit kvalitu péče o vás či vašeho blízkého a navíc můžete platit více, než musíte, a ani nebudete vědět za co.
 2. Potřebujete-li sociální službu pro sebe nebo svého blízkého, obraťte se na sociální pracovníky obce s rozšířenou působností.
 3. Vyhledáte-li si sám sociální službu, ověřte si ve veřejném registru poskytovatelů (elektronickém systému na adrese http://iregistr.mpsv.cz) či v systému vašeho kraje, zda jde o registrovaného poskytovatele (má oprávnění takové služby poskytovat), případně se se žádostí o tuto informaci obraťte opět na sociální pracovníky obce s rozšířenou působností.
 4. Zjistěte si, kam jdete nebo kam posíláte svého blízkého. Nejlépe si službu prohlédněte či si zkuste zjistit reference ve svém okolí. Nespoléhejte se pouze na informace na letácích či webových stránkách. U registrovaného poskytovatele se vždy o klienty musí starat kvalifikovaný personál.
 5. U registrovaného poskytovatele vždy dostáváte písemnou smlouvu, kde je vždy minimálně uvedeno, kolik služba stojí, kde je poskytována, včetně možností ukončení smlouvy.
 6. Smlouvu si řádně prostudujte, případně se poraďte se svými blízkými nebo sociálním pracovníkem na obecních úřadech s rozšířenou působností. U registrovaného poskytovatele můžete platit maximálně částky uvedené v tabulce.
  UbytováníStravaPéče
  210 Kč za den 170 Kč za celodenní stravu v rozsahu tří hlavních jídel Podle přiznaného stupně příspěvku na péči – tedy:
  I. 800 Kč,
  II. 4 000 Kč,
  III. 8 000 Kč,
  IV. 12 000 Kč.
 7. Z vašich příjmů nebo příjmů vašeho blízkého, který chce službu využít, je registrovaný poskytovatel povinen vám ponechat 15 procent pro vaše další potřeby, a je tedy povinen úhradu poměrně snížit. Poskytovatel se může s vašimi blízkými dohodnout na
Nahrávám...
Nahrávám...