dnes je 22.9.2023

Input:

Michaela Marksová navrhne růst penzí průměrně o tři sta korun

6.6.2016, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, nesmí být ve stáří chudí. Už nikdy se nesmí opakovat situace, kdy se důchodcům valorizace zvýší penze o směšných 40 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje od příštího roku valorizaci v průměru o 300 korun.

Ministryně Marksová to uvedla v reakci na včerejší jednání Odborné komise pro důchodovou reformu, která se nedohodla na možných nových pravidlech valorizace. Závěry komise ale mají pro ministerstvo pouze charakter doporučení, nejsou závazné. MPSV se řídí rozhodnutím vlády, které jí umožňuje zvýšení valorizace až do výše 2,7 procenta, které nedávno posvětila sněmovna.
„Budu navrhovat navýšení důchodů pro rok 2017 v průměru o 300 korun. Vzhledem k postoji ministerstva financí je pravděpodobné, že vláda dojde ke kompromisu v podobě valorizace o něco nižší, například průměrně o 200 korun, přičemž zbývající stokorunu dostanou senioři v rámci jednorázové dávky,“ vysvětlila Michaela Marksová.
Při stanovení valorizace od ledna 2017 dochází k zásadní změně. V letech 2011 až 2016 byla určena valorizace důchodů výhradně statistickými indexy a vláda nemohla
Nahrávám...
Nahrávám...