1.27 Manuál pro klienty po totální endoprotéze kyčelního kloubu
Po operaci
Po operaci budete cca 2 dny (někdy i déle) zapolohováni vleže na zádech s mírně unoženou operovanou končetinou a mezi dolní končetiny vám bude dán polštář nebo klín, který má zabránit jejich zkřížení. Dále bude vaše operovaná končetina jištěna proti vytočení zevně, což se zajišťuje tzv. antirotační botičkou nebo například pytlíkem s pískem, který je přiložen ze zevní strany vaší operované končetiny.
Pohyby, kterým se musíte v nejbližších měsících vyhnout:
-
zevní rotace (vytáčení špičky nohy ven),
-
flexe v kyčli nad 90 ° (přitahování kolen k hrudníku nad úroveň pasu, hluboké předklánění trupu),
-
addukce (křížení operované končetiny přes osu těla nebo přes druhou dolní končetinu).
Kvůli těmto nežádoucím pohybům byste si mohli přivodit vykloubení (tzv. luxaci) vašeho nového kloubu, což je velmi bolestivá záležitost. Zároveň se tak i prodlouží doba rekonvalescence (uzdravení), nemluvě o následných komplikacích.
Rehabilitace
Rehabilitace během hospitalizace je velice důležitá, a proto začíná již v den operace.
Co nejdříve je třeba začít s vhodnými pooperačními cviky. Do cvičení zapojujeme celé tělo. Neoperované části posilujeme, protože je budeme v blízké době potřebovat k nácviku sedu, stoje (vertikalizace) a k chůzi. Současně pomalu rozcvičujeme i operovanou končetinu kvůli posílení a zapojení svalů kolem rány.
Z operační rány bude vyvedena hadička (tzv. drén), kterou se odvádí krev z okolí rány. Drén se zpravidla vytahuje druhý den po operaci. Bolest a otok v okolí operační rány vám nemocniční personál bude tišit chladicími obklady.
Po dohodě s lékařem s vámi terapeut nacvičí správný sed a stoj. Před vertikalizací je nutné zabandážovat dolní končetiny elastickým obinadlem nebo navléct kompresní zdravotní punčochy. Tyto punčochy budete mít na dolních končetinách po dobu hospitalizace prakticky neustále z důvodu prevence. Snižuje se tak riziko trombózy a otoku.
Správný způsob vstávání z postele vás naučí váš terapeut.
Chůze
Pokud zvládnete dobře sed a stoj, nacvičí s vámi terapeut chůzi o podpažních berlích nebo francouzských holích. Typ berlí pro vás zvolí terapeut. Pro nácvik chůze je také velmi důležitá pevná obuv s pevnou patou a podpatkem nejlépe do 3 cm. Vzhledem k zakázanému předklonu je vhodné vzít si s sebou do nemocnice také prodlouženou obouvací lžíci.
Podpažní berle Vám nesmějí dosahovat až do podpaží. Princip odlehčování při chůzi spočívá v opírání se o dlaně. Vyvarujte se časté chyby, kdy pacienti místo vzpírání se na berlích „visí”. Mohli byste si tak přivodit další komplikace v podobě uskřinutého podpažního nervu. U francouzských holí je nastavení správné výšky také důležité. Pokrčení v loktech musí být takové, abyste se mohli dostatečně vzepřít do dlaní.
Chůze po rovině, chůze ze schodů:
Chůze po rovině, kterou s vámi bude terapeut nacvičovat, bude tzv. třídobá. Stejným způsobem probíhá nácvik chůze ze schodů, kdy je navíc terapeut před vámi a jistí vás před možným pádem.
-
Nejdříve pokládáte vpřed berle.
-
Poté mezi ně položíte operovanou končetinu. (Bez zatížení!)
-
Přenesete váhu na ruce, vzepřete se do dlaní a současně uděláte krok vpřed zdravou končetinou před operovanou končetinu.
Naopak chůze do schodů probíhá zcela opačně:
-
Nejprve se vzepřete do berlí a současně vykročí zdravá dolní končetina.
-
K ní přisunete operovanou končetinu.
-
A nakonec podpažní berle.
Terapeut vás opět jistí, tentokrát zezadu.
Nácvik sebeobsluhy
Součástí rehabilitace před propuštěním z nemocnice je také nácvik sebeobsluhy, čímž je myšlen sed na WC s přednožením operované končetiny, sed na židli či přetočení na bok a břicho přes zdravou dolní končetinu s polohovacím polštářem mezi koleny.
Sedání na WC
Operovaná končetina musí být při posazení vždy natažená v koleni a předsunutá vpřed, aby nedošlo k nežádoucímu pokrčení v kyčli a následně tak i k luxaci hlavice. Velmi výhodná jsou madla podél WC, na kterých se lépe vzepřete při vstávání, ale i bezpečněji dosednete při posazování. Pokud madla chybějí, musíte se vzepřít na berlích (nezapomeňte si je před posazováním vyndat z podpaží!), což není tak jednoduché a ve srovnání s madly i namáhavější.
Sed na židli
Při posazování na židli platí stejná pravidla jako u posazování na WC. Při posazování musí být operovaná končetina natažená v koleni. Pokud je židle nízká, doporučuje se umístit na sedadlo polštářek ke zvýšení sedací plochy.
Otáčení vleže na zdravý bok a na břicho
K nácviku přetáčení budete potřebovat větší a pokud možno pevnější polštář nebo klín. V nejhorším případě vám může posloužit i stočená deka. Ideální umístění je takové, aby polštář vyplňoval prostor mezi koleny, bérci a nejlépe i kotníky. Čím větší plochu zabezpečíte, tím bezpečnější a snadnější pro vás otáčení bude. Otáčení nacvičujeme přes zdravou končetinu. Nejdříve jen na zdravý bok a při zvládnutí i na břicho. Mějte neustále na paměti, že vám operovaná končetina nesmí zkřížit končetinu neoperovanou a při přetáčení zpět nesmí dojít k velké zevní rotaci!
Oblékání
Při nácviku oblékání dolní části těla musíte pamatovat na to, že nejprve se obléká operovaná končetina. Pro oblékání je vhodná poloha vsedě, ale pokud se vám bude zdát snadnější oblékání vleže, můžete se oblékat i v této poloze. Neustále si hlídejte úhel mezi trupem a stehnem. Nesmí být menší než 90 °! Při oblékání spodního prádla či kalhot si můžete také pomoci podavačem (viz kapitola Kompenzační pomůcky) nebo lze využít například šle či obdobnou provizorní pomůcku (například kolíčky na prádlo přidělané na provázku nebo na delších hůlkách), na kterou by se dala část oděvu přidělat a umožnila by oblékání bez předklonu.
K navlékání ponožek slouží navlékač ponožek (viz kapitola Kompenzační pomůcky). Mezi pacienty je také rozšířen trik s ručníkem. Ručník se přehne podélně na třetiny, na spodní konec se navlékne ponožka, horní konec ručníku se rozevře a do vzniklého otvoru pacient vsune operovanou končetinu. Čím delší je ručník, tím je samozřejmě navlékání bezpečnější.
Po propuštění z nemocnice
Po propuštění budete stále chodit o berlích, míru zatěžování a dobu určí váš operatér podle typu vaší endoprotézy a podle stavu vaší kondice.
Za šest týdnů po operaci proběhne kontrola včetně RTG. Je-li vše v pořádku, povolí vám lékař postupné zvyšování zátěže. Nejdříve staticky, např. při klidném stoji, poté postupně dynamicky během chůze za pomocí berlí. Další kontroly probíhají v odstupu tří až šesti měsíců po operaci. Časem budete moci odložit jednu francouzskou hůl anebo ji vyměnit za hůl vycházkovou a kolem šestého měsíce byste měli končetinu již plně zatěžovat.
Následující doporučení platí po dobu tří až šesti měsíců po operaci. Co všechno již smíte, či nesmíte, budete během tohoto časového úseku konzultovat s vaším lékařem.
Doporučuje se:
-
Spát na rovném a pevném lůžku, pod hlavu stačí 1 polštář.
-
Provádět cvičení 20–30 minut denně.
-
2x denně ležet 30 minut na břiše.
-
Přizpůsobit si výšku pracovní židle nebo si dávat pod sebe polštář. Správná výška židle je taková, při které bude váš kyčelní kloub ve větší výšce než kloub kolenní. Vaše chodidla se musejí dotýkat podlahy.
-
Pečovat o jizvu.
-
Při ležení na boku vkládat mezi kolena tužší polštář.
-
Dávat si pozor na infekce.
-
Každodenní procházka.
-
Vhodný sport je turistika, plavání, jízda na kole (či rotopedu), běh na lyžích.
Nedoporučuje se:
-
Sed v hlubokém měkkém křesle.
-
Šest týdnů od operace řídit automobil.
-
Používat papuče či pantofle.
-
Přetáčet se na lůžku bez polštáře mezi koleny a bérci.
-
Dělat dřepy, shýbat se a předklánět.
-
Zvedat operovanou dolní končetinu nataženou v koleni.
-
Dávat nohu přes nohu.
-
Nosit předměty těžší než 5 kg.
-
Doskakovat na operovanou končetinu.
-
Provozovat kontaktní sporty, jízdu na koni, prudší běh a skoky, sjezdové lyžování v těžším terénu (pozor na pády), fotbal.
Cvičení
Propuštěním z nemocnice rozhodně nesmí cvičení skončit! Cvičení by mělo trvat 20–30 minut denně a mělo by se stát součástí vašeho denního režimu. Každý pohyb by se měl cvičit 5–10x a je velmi důležité, aby byl oběma směry proveden pomalu a plynule. V žádném případě se nesmějí pohyby provádět švihem. O vhodném cvičení vás bude informovat váš terapeut. Pravidelným cvičením během hospitalizace se vám navíc jistě podaří vštípit si většinu cviků do paměti již před odchodem z nemocnice.
Péče o jizvu
Běžnou dobou, kdy se vytahují stehy, je 10.–14. pooperační den. Čerstvou jizvu samozřejmě nemasírujeme, ale později je vhodná povrchová masáž okolí jizvy směrem k řezu, dále posun kůže proti spodině nebo jemné vibrační chvění. Pokud Vám není něco zcela jasné, poproste raději svého terapeuta, aby vám masáž jizvy předvedl. Pro masáž použijte jemný krém, například Indulonu. Nejlepší je ale obyčejné vepřové sádlo. Po zhojení je také dobré jizvu sprchovat pro lepší prokrvení. Masáž jizvy provádějte cca měsíc.
Alespoň měsíc po operaci rozhodně nenavštěvujte hromadné bazény – je zde velké riziko infekce jizvy a následné infekce náhrady!
Lůžko
Výška lůžka by měla být taková, že při sedu budete mít kyčelní klouby výše než kolenní a chodidly se budete dotýkat podlahy. Pokud máte nízké lůžko, je výhodné ho zvýšit buď další matrací nebo použít klínky pod nohy postele.
Procházky
Pro udržení kondice jsou velmi vhodné každodenní procházky. Avšak pozor, dávkujte si vzdálenost podle svých možností a únavy! Nepřeceňujte své síly a nevystavujte svůj náhradní kloub zbytečnému přetížení. V době, kdy už nebudete potřebovat k chůzi obě berle, používejte na delší vzdálenosti vycházkovou hůl. I tímto minimálním odlehčením šetříte svůj kloub.
Sport
Plavání je povoleno po úplném zhojení operační rány (asi po 3–4 týdnech) a po dohodě s lékařem. Nejšetrnější z hlediska prováděných pohybů jsou styly kraul a znak.
Jízda na kole je nejvhodnější po rovině. Další možností je rotoped samozřejmě se zvýšeným sedátkem, aby nedocházelo k nežádoucímu pokrčení v kyčli.
Turistikou jsou myšleny kratší trasy s nepříliš náročným terénem. Rozhodně ne vysokohorská turistika.
Dalším vhodným sportem je běh na lyžích.
Infekce
Pokaždé, když se vyskytne kdekoliv ve vašem těle infekce, je třeba vyhledat lékaře. Speciální opatrnosti je třeba při infekci močového měchýře, dále před zubním zákrokem kvůli riziku infekce zubů nebo dásní a před plánovaným operačním výkonem. Před rozsáhlým zákrokem v ústní dutině se doporučuje podat širokospektrá antibiotika. Pokud je to možné, je vhodné odložit všechny zubní zákroky v období prvních čtyř měsíců po operaci.
Bezpečnost
Po příchodu z nemocnice domů je pro vaši bezpečnost nezbytné odstranit z podlahy různé koberečky a podložky, které by vám mohly způsobit nečekaný pád. V případě nedostačujícího prostoru je potřeba si zajistit přemístění některých kusů nábytku, které by vám mohly znemožňovat přesun nebo pohyb.
Z hlediska bezpečnosti také klient nesmí zvedat předměty ze země. Někteří klienti tuto situaci řeší stojem na neoperované končetině, oporou například o stůl, předklonem a zanožením operované končetiny. Tato poloha sice neobsahuje žádný zakázaný pohyb, ale není bezpečná z hlediska stability. Přijatelnějším řešením tohoto problému je podavač. Podavač a další pomůcky zajišťující vaši bezpečnost jsou zmíněny v kapitole Kompenzační pomůcky.
Jízda v dopravních prostředcích
Problémem jsou samozřejmě zakázané pohyby a polohy, které jsou po operaci kontraindikovány a které jsou při nasedání, vysedání a řízení automobilu běžné. Jezdit jako spolujezdec můžete prakticky od propuštění z nemocnice, ale s opatrností při nastupování a vystupování. Vhodná jsou zvýšená sedadla nebo umístění polštáře na nízké sedadlo a sedadlo posunuté co nejvíce dozadu, abyste měli možnost mít natažené nohy. Opěrka zad by měla být mírně sklopená, čímž se zmenší nebezpečí nežádoucího úhlu v kyčli. Je možné nastupovat s nataženou operovanou končetinou a potom se přetočit dopředu nebo sedět napříč na zadním sedadle s nataženou operovanou končetinou. Řízení automobilu ihned po propuštění z nemocnice se nedoporučuje. Začít řídit byste měli až po dohodě s lékařem. Obvykle lékař povolí usednout za volant cca 6 týdnů po operaci.
V hromadných dopravních prostředcích je z hlediska bezpečnosti nejlepší, v období prvních tří měsíců po operaci vůbec nejezdit.
Přenášení věcí
V době, kdy budete nuceni chodit o obou holích, budete mít také problém s přenášením věcí. Řešením tohoto problému může být batoh nebo taška přes rameno nebo okolo krku. Také si můžete zavěsit igelitovou tašku na držák hole, ale prioritní je samozřejmě chůze, taška vám při ní nesmí překážet. Horkou kávu nebo čaj lze přenést v termosce a jídlo v uzavřené plastové misce.
Příprava jídla
Při vaření se musíte vyhnout všem zakázaným pohybům, dále musíte stát vahou na neoperované končetině anebo můžete využít u přípravy jídla k sezení barovou stoličku.
Kompenzační pomůcky
Navlékání ponožek a nazouvání obuvi
Jedním z problémů při vyhýbání se zakázaným pohybům pro vás bude nazouvání ponožek. Existuje pomůcka zvaná navlékač ponožek. Je to jednoduché korýtko z pevného plastu. Přesný postup navlékání ponožek je popsán v návodu, který je ke každému navlékači přiložen. Tuto pomůcku zdravotní pojišťovna nehradí. Existuje i obdobný navlékač dámských punčoch.
Pokud jste příznivcem sportovních a pevných ponožek, bylo by pro vás vhodné pořídit si na dobu zotavování po operaci zdravotní ponožky bez lemu a beze švů.
Je důležité a nezbytné zajistit si pevnou nazouvací obuv bez tkaniček, s podpatkem maximálně 3 cm vysokým a dostatečně dlouhou lžící na obouvání.
Vana, sprchový kout
Ideálním pro každodenní hygienu je sprchový kout v úrovni s podlahou. Pokud ovšem máte doma vanu, je vhodné pořídit si pro snadnější přístup sedačku na vanu. Sedačka na vanu je hrazena zdravotní pojišťovnou. Nabízejí se i sedačky do vany, ale ty nejsou vhodné, protože člověku po operaci totální endoprotézou vstup do vany neusnadní.
Na sedačku na vanu se vlézá obdobně jako do postele. Posadíte se na ni z boku, poté do vany přetočíte nejprve jednu a pak druhou dolní končetinu. Nikdy ne obě najednou! Je vhodné začínat zdravou končetinou.
Vyrábějí se i různé typy sedaček či stoliček do sprchového koutu. Některé z nich jsou také hrazeny pojišťovnou. Pokud si budete chtít nechat sedačku do sprchy předepsat, je výhodnější zvolit tu, která má nastavitelnou výšku.
WC
Pomůckou je také plastový nástavec na WC. Jeho výška je od 5 do 15 cm. I některé nástavce na WC jsou hrazeny pojišťovnou, dokonce jsou v nabídce i různé druhy vylepšených forem, jako například vyměkčený nástavec. Hrazeny jsou dokonce i typy, u nichž je nástavec součástí celé přenosné konstrukce včetně madel, což je výhoda pro osoby, které se cítí bezpečněji, když se při sedání mohou madel přidržovat.
Madla
Další vhodnou pomůckou jsou madla. Usnadní vám jednak posazování, jednak vstávání např. na WC nebo ve vaně. Madla bohužel nejsou hrazena pojišťovnou. Jejich cena je rozlišná, záleží na materiálu, tvaru, velikosti a funkci.
Podložky
Protiskluzové podložky jsou taktéž vhodným doplňkem při provádění hygieny. Pohyb po vlhké podlaze je pak mnohem bezpečnější. Podložky pojišťovnou nejsou hrazeny.
Pomůcky na mytí
Ve zdravotnických potřebách lze koupit i prodlouženou mycí houbu nebo meziprstní žínku s prodlouženou rukojetí. Nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Podavače
Dalším problémem během rekonvalescence po operaci kyčle mohou být věci spadlé na zem. S tímto problémem vám mohou pomoci tzv. podavače. Ty bohužel pojišťovna také nehradí. Podavače mají dosah 60–80 cm.
Usnadnění chůze
Pro pocit většího bezpečí lze ve zdravotnických potřebách sehnat také protiskluzový násadec na hůl s hroty, který zčásti hradí pojišťovna. Dále jsou v prodeji tzv. nesmeky na obuv, které se mohou vyplatit v zimních měsících. Další pomůckou může být poutko na hůl. Pro ještě větší komfort si můžete pořídit polstrování opěrky předloktí nebo rukojeti.
Duosáček
Speciální dvoufunkční obklad můžete sehnat v obchodech se zdravotnickými potřebami pod názvem duosáček nebo gelový polštářek. Dvojí funkci má díky svému složení (speciální gel). Dá se ochladit vložením na pár minut do mrazničky a použít na tišení bolesti a zmírnění otoků, nebo nahřát v teplé vodě a použít například k uvolnění unavených svalů. Důležité je pamatovat si, že ledové, ale ani horké obklady nikdy nepřikládáme přímo na tělo! Mezi sáček a místo na těle vkládáme navíc například ručník. Duosáčky můžete sehnat v různých velikostech.
Poučení na závěr
Při náhradě postiženého kloubu TEP chybí většinou bolest jako signalizace přetížení kloubu. Při hojení operační rány je bolest normální, ale objeví-li se v delším časovém odstupu od operace, je často již známkou uvolnění endoprotézy. Proto je důležité dodržovat stanovené zásady denního režimu, zatěžování končetiny i cvičení.
Je nutné, aby si pacient uvědomil, že se jedná pouze o „náhradu” kloubu, nikoliv výměnu nemocného kloubu za zdravý. Proto musí mít na paměti, že umělý kloub je stále kloub „nemocný” a že jeho životnost je dána i jeho zatěžováním.