dnes je 2.3.2024

Input:

Mamograf zpřesní diagnostiku rakoviny prsu hlavně u mladších žen

11.2.2015, Zdroj: ČTK

Zpřesnit diagnostiku rakoviny prsu umožní nový mamograf s prostorovým 3D zobrazením, který má jako třetí v ČR Thomayerova nemocnice. Přínosem je hlavně pro mladší ženy, které mají v prsou víc žlázy a vaziva než tukové tkáně. V Praze má stejný přístroj Všeobecná fakultní nemocnice, další je ve Fakultní nemocnici Ostrava. V ČR je 65 screeningových center, provedou ročně na 600.000 mamografií. Ročně se zjistí rakovina prsu u 7500 žen, z nich u 5000 ve screeningu.

"Od ledna hradí zdravotní pojišťovny jen výkony prováděné digitální technologií, mamografický film již je minulostí. Tím se řadíme mezi země s nejvyšší kvalitou mamografie v Evropě," řekl ČTK předseda komise ministerstva zdravotnictví pro mamární screening profesor Jan Daneš.

Ocenil přínos screeningu k poklesu úmrtnosti, tři čtvrtiny odhalených nádorů jsou v nejnižším, plně léčitelném stadiu. "Jsme tak v Evropě čtvrtou zemí s nejnižší úmrtností na tento typ rakoviny. Z vyspělých zemí Evropy je lepší jen Norsko," uvedl. Ve screeningu je v ČR vyšetřeno 60 procent žen, další nárůst se čeká od adresného zvaní. "Předpokládáme, že účast stoupne nad 65 procent, což je

Nahrávám...
Nahrávám...